John H Collins Gwent Cross Country League 2019-2020

9 November 2019 : Pembrey Country Park

 
         Novice Boys Individual Results
 
 
Current Standings
 
 1  Will Coles                   Carmarthen Harriers           2 Pts
 2  Daniel Pemble                Westbury Harriers             5 Pts
 3  Aaron Nathan                 Pontyclun AC                  8 Pts
 4  Jac Jones                    Carmarthen Harriers           8 Pts
 5  Will Smith                   Avon Valley Runners          13 Pts
 6  Tom Garrod                   Newport Harriers             15 Pts
 7  Matthew Powell               Haberdashers Monmouth Schools    18 Pts
 8  Thomas Holliday              Cardiff Archers              18 Pts
 9  Oisin O'Halloran             Bristol & West AC            21 Pts
10  Dylan Evans                  Newport Harriers             24 Pts
Current Standings based on 2 out of 2 events
Overall individual results are based on the best 3 of the first 4 fixtures plus the last fixture
 
 
Position Name                      Club                               Time   Points  Series
    1 Will Coles                   Carmarthen Harriers                5:16      1   ( 1, 1= 2)  *
    2 Joe Edwards                  Brecon AC                          5:21      2   (25, 2=27)  *
    3 Daniel Pemble                Westbury Harriers                  5:23      3   ( 2, 3= 5)  *
    4 Aaron Nathan                 Pontyclun AC                       5:27      4   ( 4, 4= 8)  *
    5 Jac Jones                    Carmarthen Harriers                5:29      5   ( 3, 5= 8)  *
    6 Will Smith                   Avon Valley Runners                5:31      6   ( 7, 6=13)  *
    7 Oisin O'Halloran             Bristol & West AC                  5:33      7   (14, 7=21)  *
    8 Garyn Tough                  Aberdare VAAC                      5:37      8   (28, 8=36)  *
    9 Tom Garrod                   Newport Harriers                   5:42      9   ( 6, 9=15)  *
   10 Matthew Powell               Haberdashers Monmouth Schools      5:43     10   ( 8,10=18)  *
   11 Noa Prendiville              Llanelli AAC                       5:44     11   (20,11=31)  *
   12 Tom White                    Bristol & West AC                  5:46     12   (15,12=27)  
   13 Thomas Holliday              Cardiff Archers                    5:46     13   ( 5,13=18)  
   14 William Ese-Okorare          Aberdare VAAC                      5:47     14   (40,14=54)  
   15 Dylan Evans                  Newport Harriers                   5:48     15   ( 9,15=24)  
   16 Daniel Perriman              Bridgend AC                        5:48     16   (13,16=29)  
   17 Elijah Langley-Hobbs         North Somerset AC                  5:49     17   ( x,17=147)  
   18 Solomon Baker                Swansea Harriers                   5:49     18   ( x,18=148)  
   19 Deri Richards                TROTS                              5:50     19   (21,19=40)  
   20 Leon Llewhellin              Pembrokeshire Harriers             5:51     20   (33,20=53)  
   21 Osian Davies                 Neath Harriers                     5:53     21   (12,21=33)  
   22 John Gibby                   Haberdashers Monmouth Schools      5:53     22   (10,22=32)  
   23 Edward Bourdeaux             Westbury Harriers                  5:55     23   (31,23=54)  
   24 Liam Jury                    Bridgend AC                        5:56     24   (18,24=42)  
   25 Tom Woodworth                Westbury Harriers                  5:57     25   (23,25=48)  
   26 Tristan Warrender            Carmarthen Harriers                5:58     26   (16,26=42)  
   27 Peter Murphy                 Brecon AC                          5:59     27   (32,27=59)  
   28 Isaac Barry                  Newport Harriers                   5:59     28   (43,28=71)  
   29 Oliver Banwell-Clode         Swansea Harriers                   6:00     29   ( x,29=159)  
   30 Henry Johnson                Brecon AC                          6:00     30   (46,30=76)  
   31 Gordon Thusing-Palmer        Cardiff AAC                        6:02     31   (26,31=57)  
   32 Issac Furreedon              Cardiff AAC                        6:05     32   ( x,32=162)  
   33 Joseph Thomas                Carmarthen Harriers                6:05     33   (36,33=69)  
   34 Osian Emmerson               Cardiff Archers                    6:06     34   (11,34=45)  
   35 Lucas Salvage                Lliswerry Runners                  6:06     35   (17,35=52)  
   36 Euan Meacock                 North Somerset AC                  6:08     36   (19,36=55)  
   37 Jack Billingham              TROTS                              6:08     37   ( x,37=167)  
   38 Jude Jenkins                 Neath Harriers                     6:09     38   (29,38=67)  
   39 Eddie Bent                   Bristol & West AC                  6:09     39   (52,39=91)  
   40 Cameran Hughes               Haberdashers Monmouth Schools      6:12     40   ( x,40=170)  
   41 Tom Robbins                  Neath Harriers                     6:13     41   (50,41=91)  
   42 Finlay Rees                  Cardiff AAC                        6:13     42   ( x,42=172)  
   43 George Turner                Cardiff Archers                    6:14     43   (58,43=101)  
   44 Billy Lawrence               Pembrokeshire Harriers             6:14     44   ( x,44=174)  
   45 Joshua Powell                Haberdashers Monmouth Schools      6:15     45   (53,45=98)  
   46 Will Adams                   Haberdashers Monmouth Schools      6:15     46   (42,46=88)  
   47 Philo Hurley                 Rhymney Valley AC                  6:15     47   ( x,47=177)  
   48 David Lenghel                Pontyclun AC                       6:16     48   (24,48=72)  
   49 Ashton Williams              Carmarthen Harriers                6:17     49   (49,49=98)  
   50 Josh Johnson                 Blaenau Gwent AC                   6:17     50   ( x,50=180)  
   51 Zachary Thomas (Guest)       Guest                              6:18                 
   52 Seb Humphreys                Newport Harriers                   6:19     51   ( x,51=181)  
   53 Elis Ryder                   Aberdare VAAC                      6:20     52   (56,52=108)  
   54 Ryan Rees                    Llanelli AAC                       6:20     53   (73,53=126)  
   55 Harry Williams               Rhondda AC                         6:21     54   (87,54=141)  
   56 Finlay Griffiths             Ogmore Phoenix Runners             6:21     55   (66,55=121)  
   57 Alfie Fryer                  North Somerset AC                  6:22     56   (48,56=104)  
   58 Ben Morgan                   Pembrokeshire Harriers             6:24     57   ( x,57=187)  
   59 Frankie Bell                 Brecon AC                          6:25     58   (67,58=125)  
   60 Axel Jones                   Brecon AC                          6:26     59   (55,59=114)  
   61 Joel Holdham                 Pontyclun AC                       6:27     60   (51,60=111)  
   62 Tom Gilbert                  Rhymney Valley AC                  6:27     61   (45,61=106)  
   63 Somerset Hanson              North Somerset AC                  6:28     62   (64,62=126)  
   64 Evan Powell                  Celtic Tri                         6:29     63   (80,63=143)  
   65 Rufus Hull                   Bristol & West AC                  6:31     64   (81,64=145)  
   66 Ethan Hughes                 Blaenau Gwent AC                   6:31     65   (65,65=130)  
   67 William Taylor-Jones         North Somerset AC                  6:31     66   ( x,66=196)  
   68 Luca Simoncini               Swansea Harriers                   6:32     67   ( x,67=197)  
   69 Lucas Farmer                 Cardiff Archers                    6:33     68   (59,68=127)  
   70 Alexandry Radulescu          Carmarthen Harriers                6:35     69   ( x,69=199)  
   71 Woody Jelf                   Swansea Harriers                   6:35     70   ( x,70=200)  
   72 Osian Stephens               Bridgend AC                        6:38     71   ( x,71=201)  
   73 Ben Woodworth                Westbury Harriers                  6:38     72   ( x,72=202)  
   74 Toby Anthony                 Carmarthen Harriers                6:41     73   ( x,73=203)  
   75 Tom Morgan                   Carmarthen Harriers                6:42     74   ( x,74=204)  
   76 Arthen Banning               Brecon AC                          6:46     75   (70,75=145)  
   77 Finley Williams              Swansea Harriers                   6:47     76   ( x,76=206)  
   78 Harry Clark                  Bridgend AC                        6:49     77   (100,77=177)  
   79 Will Potter-Collins          Lliswerry Runners                  6:50     78   (79,78=157)  
   80 Evan Thomas                  Aberdare VAAC                      6:51     79   (96,79=175)  
   81 Evan Davies                  Aberdare VAAC                      6:51     80   ( x,80=210)  
   82 Alistair Laurie              Chepstow Harriers                  6:53     81   (93,81=174)  
   83 Max Watkins                  Newport Harriers                   6:55     82   ( x,82=212)  
   84 Monty Clarke                 Haberdashers Monmouth Schools      6:58     83   (106,83=189)  
   85 Jac Morris                   TROTS                              6:59     84   (99,84=183)  
   86 Marc Chatfield               Swansea Harriers                   7:01     85   (86,85=171)  
   87 Kenny Hurford                Cwmbran Harriers                   7:02     86   ( x,86=216)  
   88 Luke Peltor                  Brecon AC                          7:03     87   (116,87=203)  
   89 Alfie England                Bristol & West AC                  7:03     88   (98,88=186)  
   90 Ewan Jones                   Brecon AC                          7:05     89   (115,89=204)  
   91 Dexter Clement               Rhondda AC                         7:06     90   (95,90=185)  
   92 Louis Coulon                 North Somerset AC                  7:09     91   ( x,91=221)  
   93 Gabriel Gardner-Davies       Swansea Harriers                   7:13     92   (85,92=177)  
   94 Evan Jenkins                 Neath Harriers                     7:14     93   (83,93=176)  
   95 Edward Jeynes                Bridgend AC                        7:16     94   (123,94=217)  
   96 Luke Johnson                 Rhymney Valley AC                  7:18     95   (105,95=200)  
   97 Ben Newton-Fryers            Brecon AC                          7:20     96   (118,96=214)  
   98 Thomas Howcroft              Barry & Vale Harriers              7:20     97   (120,97=217)  
   99 Jack Sullivan                Swansea Harriers                   7:22     98   (111,98=209)  
  100 Alex Hill                    Carmarthen Harriers                7:23     99   ( x,99=229)  
  101 Oliver Maunder               Haberdashers Monmouth Schools      7:29    100   ( x,100=230)  
  102 Sam Foster                   Aberdare VAAC                      7:32    101   (127,101=228)  
  103 Joseph Armstrong             Aberdare VAAC                      7:33    102   ( x,102=232)  
  104 Charlie Evans                Bridgend AC                        7:35    103   (113,103=216)  
  105 Zach Fisher                  Rhymney Valley AC                  7:46    104   ( x,104=234)  
  106 Joseph Priest                Rhymney Valley AC                  8:19    105   (129,105=234)  
 
Non-Participant Points:
     Race 1 = 130
     Race 2 = 106
 
 
T-Shirt Winners For The Season So Far (Top 10% In Any Race); See Website for Details
          Aaron Nathan             Pontyclun AC
          Daniel Pemble            Westbury Harriers
          Daniel Perriman          Bridgend AC
          Dylan Evans              Newport Harriers
          Garyn Tough              Aberdare VAAC
          Jac Jones                Carmarthen Harriers
          Joe Edwards              Brecon AC
          John Gibby               Haberdashers Monmouth Schools
          Matthew Powell           Haberdashers Monmouth Schools
          Noa Prendiville          Llanelli AAC
          Oisin O'Halloran         Bristol & West AC
          Osian Davies             Neath Harriers
          Osian Emmerson           Cardiff Archers
          Thomas Holliday          Cardiff Archers
          Tom Garrod               Newport Harriers
          Will Coles               Carmarthen Harriers
          Will Smith               Avon Valley Runners
 
 

Updated 13/11/19 6pm: Notified spellings corrected, race 1 non-participant points minor corrections, race 2 major correction to team points