John H Collins Gwent Cross Country League 2019-2020

12 October 2019 : Llandaff Fields, Cardiff

 
        Novice Girls Individual Results
 
 
Current Standings
 
 1  Libby Hale                   Swansea Harriers              1 Pts
 2  Amelia Williams              Carmarthen Harriers           2 Pts
 3  Estelle Lowe                 Westbury Harriers             3 Pts
 4  Jessica Norman               Carmarthen Harriers           4 Pts
 5  Chloe Hartley-Green          Swansea Harriers              5 Pts
 6  Ophelia Jenkins              Pembrokeshire Harriers        6 Pts
 7  Bryony Boyce                 Cardiff AAC                   7 Pts
 8  Lois Codling                 Newport Harriers              8 Pts
 9  Millie Pierce                Swansea Harriers              9 Pts
10  Heidi Martineau              North Somerset AC            10 Pts
Overall individual results are based on the best 3 of the first 4 fixtures plus the last fixture
 
 
Position Name                      Club                               Time   Points  Series
    1 Libby Hale                   Swansea Harriers                   4:52      1   ( 1)   *
    2 Amelia Williams              Carmarthen Harriers                4:54      2   ( 2)   *
    3 Estelle Lowe                 Westbury Harriers                  5:00      3   ( 3)   *
    4 Jessica Norman               Carmarthen Harriers                5:08      4   ( 4)   *
    5 Chloe Hartley-Green          Swansea Harriers                   5:09      5   ( 5)   *
    6 Ophelia Jenkins              Pembrokeshire Harriers             5:11      6   ( 6)   *
    7 Bryony Boyce                 Cardiff AAC                        5:12      7   ( 7)   *
    8 Lois Codling                 Newport Harriers                   5:12      8   ( 8)   *
    9 Millie Pierce                Swansea Harriers                   5:15      9   ( 9)   *
   10 Heidi Martineau              North Somerset AC                  5:17     10   (10)   *
   11 Eva Parry                    Rhymney Valley AC                  5:18     11   (11)   *
   12 Jenny Pauling                Westbury Harriers                  5:21     12   (12)   *
   13 Holly Massey-Jones           Bristol & West AC                  5:21     13   (13)   *
   14 Phoebe Sanigar               Bristol & West AC                  5:22     14   (14)   *
   15 Sara Stephens                Neath Harriers                     5:22     15   (15)   
   16 Lily-May Hendy               Blaenau Gwent AC                   5:23     16   (16)   
   17 Nia Wakley                   Newport Harriers                   5:24     17   (17)   
   18 Elan Hall (Guest)            Guest                              5:24                 
   19 Gwenan Jones                 Carmarthen Harriers                5:24     18   (18)   
   20 Rebeca Harries               Cardiff AAC                        5:25     19   (19)   
   21 Martha Herringshaw           North Somerset AC                  5:26     20   (20)   
   22 Sophie Carratt               North Somerset AC                  5:26     21   (21)   
   23 Gabriella Ritter-Sheratt     Bristol & West AC                  5:26     22   (22)   
   24 Lola Williams                Aberdare VAAC                      5:28     23   (23)   
   25 Jess Stentiford              Haberdashers Monmouth Schools      5:30     24   (24)   
   26 Pippa Harris                 Brecon AC                          5:32     25   (25)   
   27 Hannah Thole                 Cardiff Archers                    5:34     26   (26)   
   28 Nia Lewis                    Pembrokeshire Harriers             5:34     27   (27)   
   29 Martha Morgan                Carmarthen Harriers                5:36     28   (28)   
   30 Rhiannon Derrick             Cardiff AAC                        5:37     29   (29)   
   31 Imogen Davies                Cardiff AAC                        5:38     30   (30)   
   32 Charlotte Lewis              Brecon AC                          5:39     31   (31)   
   33 Keira Bruce                  Pembrokeshire Harriers             5:39     32   (32)   
   34 Skye Bruce                   Pembrokeshire Harriers             5:40     33   (33)   
   35 Carys Hughes                 Haberdashers Monmouth Schools      5:41     34   (34)   
   36 Efa David                    Pontyclun AC                       5:42     35   (35)   
   37 Grace James                  Bridgend AC                        5:44     36   (36)   
   38 Poppy Bevan                  Newport Harriers                   5:45     37   (37)   
   39 Poppy Evans                  Bridgend AC                        5:48     38   (38)   
   40 Myla Svikeris                Bridgend AC                        5:48     39   (39)   
   41 Megan Pewtner                Rhymney Valley AC                  5:49     40   (40)   
   42 Verity Ainsworth             Haberdashers Monmouth Schools      5:50     41   (41)   
   43 Cadi Bryan                   Pembrokeshire Harriers             5:50     42   (42)   
   44 Mali Emmerson                Cardiff Archers                    5:52     43   (43)   
   45 Kezia Lloyd                  Haberdashers Monmouth Schools      5:52     44   (44)   
   46 Manon Jones                  Blaenau Gwent AC                   5:53     45   (45)   
   47 Megan Troughton              Westbury Harriers                  5:53     46   (46)   
   48 Lara Crewe-Read              Haberdashers Monmouth Schools      5:54     47   (47)   
   49 Millie Phillips              Rhymney Valley AC                  5:54     48   (48)   
   50 Allie Adams                  Rhondda AC                         5:55     49   (49)   
   51 Aoife Joyce                  Westbury Harriers                  5:56     50   (50)   
   52 Grace Baynham                Bridgend AC                        6:00     51   (51)   
   53 Daisy Lewis                  Bridgend AC                        6:01     52   (52)   
   54 Isobel Josling               North Somerset AC                  6:02     53   (53)   
   55 Heidi Robinson               Blaenau Gwent AC                   6:03     54   (54)   
   56 Tiana Odugbescan             Blaenau Gwent AC                   6:04     55   (55)   
   57 Poppy Young                  Blaenau Gwent AC                   6:04     56   (56)   
   58 Charlotte Robinson           Rhymney Valley AC                  6:04     57   (57)   
   59 Nia Parry                    Barry & Vale Harriers              6:05     58   (58)   
   60 Eden Williams                Swansea Harriers                   6:06     59   (59)   
   61 Millie Adams                 North Somerset AC                  6:06     60   (60)   
   62 Nia Akers                    Pontyclun AC                       6:07     61   (61)   
   63 Millie Harris                Celtic Tri                         6:08     62   (62)   
   64 Samantha Jantz               Barry & Vale Harriers              6:08     63   (63)   
   65 Scarlett Hodges              Bridgend AC                        6:08     64   (64)   
   66 Clemmie Davies               Brecon AC                          6:10     65   (65)   
   67 Eleni Herbert                Barry & Vale Harriers              6:11     66   (66)   
   68 Mia Amerein                  Bridgend AC                        6:12     67   (67)   
   69 Imogen McAdie                Swansea Harriers                   6:13     68   (68)   
   70 Elodie Chin                  Barry & Vale Harriers              6:14     69   (69)   
   71 Tabitha Ventress-Brett       Swansea Harriers                   6:15     70   (70)   
   72 Olivia Ling                  Danescroft Primary School          6:15     71   (71)   
   73 Gabriella Sinclar            North Somerset AC                  6:16     72   (72)   
   74 Lolah Sciccia                Aberdare VAAC                      6:16     73   (73)   
   75 Gwen Daley                   Haberdashers Monmouth Schools      6:17     74   (74)   
   76 Libby Emanuel                Pontyclun AC                       6:19     75   (75)   
   77 Lilly Diment                 Swansea Harriers                   6:20     76   (76)   
   78 Beca Flur-Evans              Cardiff Archers                    6:20     77   (77)   
   79 Zoe Hunt                     Bristol & West AC                  6:21     78   (78)   
   80 Lily Walbyoff                Swansea Harriers                   6:22     79   (79)   
   81 Libby Bennett                Blaenau Gwent AC                   6:23     80   (80)   
   82 Holly Price                  Brecon AC                          6:24     81   (81)   
   83 Polly Evans                  Brecon AC                          6:24     82   (82)   
   84 Connie Bradley               Newport Harriers                   6:25     83   (83)   
   85 Ffion Byrne                  Danescroft Primary School          6:25     84   (84)   
   86 Llinos Jones                 Brecon AC                          6:25     85   (85)   
   87 Grace Patterson              Bridgend AC                        6:26     86   (86)   
   88 Lyra Hutchings               Bridgend AC                        6:26     87   (87)   
   89 Lola Bates                   Cwmbran Harriers                   6:28     88   (88)   
   90 Megan McCallum               Cardiff AAC                        6:29     89   (89)   
   91 Ava Holton                   Newport Harriers                   6:29     90   (90)   
   92 Alice Atkinson               Evencode School                    6:29     91   (91)   
   93 Willow Dodd                  Brecon AC                          6:30     92   (92)   
   94 Courtney Holdham             Pontyclun AC                       6:30     93   (93)   
   95 Hollie Weaver                Rhondda AC                         6:31     94   (94)   
   96 Lexi Waters                  Aberdare VAAC                      6:32     95   (95)   
   97 Megan Hooper-Nash            Cardiff AAC                        6:33     96   (96)   
   98 Ruby Hearne                  Cwmbran Harriers                   6:34     97   (97)   
   99 Anisa Lawon                  Bristol & West AC                  6:35     98   (98)   
  100 Olivia Jones                 Barry & Vale Harriers              6:36     99   (99)   
  101 Bronwen Roberts              Brecon AC                          6:37    100   (100)  
  102 Megan Weaver                 Rhondda AC                         6:37    101   (101)  
  103 Lilly Morrill                Rhymney Valley AC                  6:39    102   (102)  
  104 Grace Morris                 Blaenau Gwent AC                   6:41    103   (103)  
  105 Conniw Horn                  Haberdashers Monmouth Schools      6:42    104   (104)  
  106 Erin Youlden                 Pontyclun AC                       6:42    105   (105)  
  107 Ella Pearce                  TROTS                              6:43    106   (106)  
  108 Charlotte Furber             Aberdare VAAC                      6:45    107   (107)  
  109 Freya Helling                Bridgend AC                        6:45    108   (108)  
  110 Kayla Haines                 Danescroft Primary School          6:46    109   (109)  
  111 Tia Whitcombe                Blaenau Gwent AC                   6:47    110   (110)  
  112 Sophie Coles                 Bridgend AC                        6:48    111   (111)  
  113 Amelia Beddows               Celtic Tri                         6:49    112   (112)  
  114 Megan Chantrell              Aberdare VAAC                      6:51    113   (113)  
  115 Evie Brown                   Swansea Harriers                   6:59    114   (114)  
  116 Rosie Evans                  Brecon AC                          7:00    115   (115)  
  117 Amber Arnell                 TROTS                              7:05    116   (116)  
  118 Ellie Brewen                 Swansea Harriers                   7:05    117   (117)  
  119 Megan Swanson                Aberdare VAAC                      7:06    118   (118)  
  120 Seren Binning                Rhondda AC                         7:17    119   (119)  
  121 Gwenny McLannahan            Chepstow Harriers                  7:21    120   (120)  
  122 Imogen Cooke                 Haberdashers Monmouth Schools      7:27    121   (121)  
  123 Scarlett Evans               TROTS                              7:29    122   (122)  
  124 Bethan Edwards               Danescroft Primary School          7:30    123   (123)  
  125 Anais Briard                 Cardiff AAC                        7:32    124   (124)  
  126 Mali Jones                   TROTS                              7:39    125   (125)  
  127 Keana Hiani                  Cardiff AAC                        7:41    126   (126)  
  128 Molly Mousley                TROTS                              7:45    127   (127)  
  129 Brooke Thomas                Blaenau Gwent AC                   7:45    128   (128)  
  130 Isla Johnson                 Brecon AC                          7:46    129   (129)  
  131 Catherine Morrow             Pontyclun AC                       7:49    130   (130)  
  132 Catherine Tong               Brecon AC                          7:56    131   (131)  
  133 Kourtney Williams            Barry & Vale Harriers              8:02    132   (132)  
  134 Chloe Georgion               Danescroft Primary School          8:03    133   (133)  
  135 Lara Hill                    Pontyclun AC                       8:11    134   (134)  
  136 Flora Brundle                Haberdashers Monmouth Schools      8:27    135   (135)  
 
Non-Participant Points:
     Race 1 = 136
 
 
T-Shirt Winners For The Season So Far (Top 10% In Any Race); See Website for Details
          Amelia Williams          Carmarthen Harriers
          Bryony Boyce             Cardiff AAC
          Chloe Hartley-Green      Swansea Harriers
          Estelle Lowe             Westbury Harriers
          Eva Parry                Rhymney Valley AC
          Heidi Martineau          North Somerset AC
          Holly Massey-Jones       Bristol & West AC
          Jenny Pauling            Westbury Harriers
          Jessica Norman           Carmarthen Harriers
          Libby Hale               Swansea Harriers
          Lois Codling             Newport Harriers
          Millie Pierce            Swansea Harriers
          Ophelia Jenkins          Pembrokeshire Harriers
          Phoebe Sanigar           Bristol & West AC
 
 

Updated 13/11/19: Notified spelling corrected, race 1 non-participant points corrected