John H Collins Gwent Cross Country League 2019-2020

12 October 2019 : Llandaff Fields, Cardiff

 
       Under 13 Boys Individual Results
 
 
Current Standings
 
 1  Iwan Thomas                  Carmarthen Harriers           1 Pts
 2  Ifan Bowen                   Carmarthen Harriers           2 Pts
 3  Macsen Toogood               Carmarthen Harriers           3 Pts
 4  William Harries              Pembrokeshire Harriers        4 Pts
 5  Elliot Jeston                North Somerset AC             5 Pts
 6  Kobe Beltran                 Cardiff AAC                   6 Pts
 7  Nathan Hill                  Cardiff Archers               7 Pts
 8  Zachary Beddows              Celtic Tri                    8 Pts
 9  Benjamin Collins             North Somerset AC             9 Pts
10  Bejamin Parker               Aberdare VAAC                10 Pts
Overall individual results are based on the best 3 of the first 4 fixtures plus the last fixture
 
 
Position Name                      Club                               Time   Points  Series
    1 Iwan Thomas                  Carmarthen Harriers                9:46      1   ( 1)   *
    2 Ifan Bowen                   Carmarthen Harriers                9:59      2   ( 2)   *
    3 Macsen Toogood               Carmarthen Harriers               10:06      3   ( 3)   *
    4 William Harries              Pembrokeshire Harriers            10:10      4   ( 4)   *
    5 Elliot Jeston                North Somerset AC                 10:15      5   ( 5)   *
    6 Kobe Beltran                 Cardiff AAC                       10:16      6   ( 6)   *
    7 Nathan Hill                  Cardiff Archers                   10:18      7   ( 7)   *
    8 Zachary Beddows              Celtic Tri                        10:19      8   ( 8)   *
    9 Benjamin Collins             North Somerset AC                 10:23      9   ( 9)   *
   10 Bejamin Parker               Aberdare VAAC                     10:25     10   (10)   *
   11 Zachary Cox                  Bristol & West AC                 10:26     11   (11)   *
   12 Harry Turner                 Cardiff AAC                       10:26     12   (12)   
   13 Cai Prenderville             Llanelli AAC                      10:27     13   (13)   
   14 Herbie Cooksley              North Somerset AC                 10:27     14   (14)   
   15 Joel Martineau               North Somerset AC                 10:28     15   (15)   
   16 Ethan Hamer                  Cardiff Archers                   10:29     16   (16)   
   17 Kian Wilson                  Pontyclun AC                      10:30     17   (17)   
   18 Alex Auton-Green             Bristol & West AC                 10:31     18   (18)   
   19 Joe Murphy                   Brecon AC                         10:33     19   (19)   
   20 Finley Bruce                 Pembrokeshire Harriers            10:36     20   (20)   
   21 Iwan Froley                  Bridgend AC                       10:37     21   (21)   
   22 Alex Coles                   Carmarthen Harriers               10:39     22   (22)   
   23 Oliver Patterson             Swansea Harriers                  10:41     23   (23)   
   24 Sebastian Leaney             North Somerset AC                 10:42     24   (24)   
   25 Jake Lynock                  Carmarthen Harriers               10:44     25   (25)   
   26 Ronnie Wilmott               Bristol & West AC                 10:44     26   (26)   
   27 Sean Hopkins                 Cardiff Archers                   10:47     27   (27)   
   28 Patrick Hipkiss              North Somerset AC                 10:49     28   (28)   
   29 Josh Sanders                 Cardiff AAC                       10:50     29   (29)   
   30 Harvey Lee                   Rhymney Valley AC                 10:53     30   (30)   
   31 Daniel Warrender             Carmarthen Harriers               10:55     31   (31)   
   32 Jacob Forsbrook              North Somerset AC                 10:55     32   (32)   
   33 Dylan Neale                  Avon Valley Runners               10:56     33   (33)   
   34 James Sloyan                 Carmarthen Harriers               10:56     34   (34)   
   35 Vaughn Hughes                Newport Harriers                  11:00     35   (35)   
   36 Vijay Bakrania               Bristol & West AC                 11:02     36   (36)   
   37 Tom Loynes                   Neath Harriers                    11:03     37   (37)   
   38 Ashton Parry                 Neath Harriers                    11:03     38   (38)   
   39 Jude Wait                    North Somerset AC                 11:03     39   (39)   
   40 Steffan Higgins              Swansea Harriers                  11:06     40   (40)   
   41 Joey Taylor                  Bristol & West AC                 11:06     41   (41)   
   42 Josh Barrett                 Pembrokeshire Harriers            11:10     42   (42)   
   43 Harry Bradley                Newport Harriers                  11:11     43   (43)   
   44 Aarod Hedd-Jones             Carmarthen Harriers               11:14     44   (44)   
   45 Cian Harold                  Cardiff AAC                       11:17     45   (45)   
   46 Caian Steadman               Blaenau Gwent AC                  11:22     46   (46)   
   47 Alfie Osborne                Cardiff AAC                       11:26     47   (47)   
   48 Will Herdman                 Brecon AC                         11:28     48   (48)   
   49 Tom Croughan                 North Somerset AC                 11:29     49   (49)   
   50 Harry Osborne                Cardiff AAC                       11:32     50   (50)   
   51 Ethan Matthews               Celtic Tri                        11:33     51   (51)   
   52 Henry Watson                 Westbury Harriers                 11:33     52   (52)   
   53 Jack Stewart                 Cardiff AAC                       11:34     53   (53)   
   54 Toby Bennett                 Brecon AC                         11:35     54   (54)   
   55 Rhys Jones                   Lliswerry Runners                 11:36     55   (55)   
   56 Alec Davies                  Cardiff AAC                       11:38     56   (56)   
   57 Jack Farrell                 Cardiff AAC                       11:39     57   (57)   
   58 Dylan Smith                  Aberdare VAAC                     11:41     58   (58)   
   59 Alex Peltor                  Brecon AC                         11:42     59   (59)   
   60 Max Finning                  Bristol & West AC                 11:43     60   (60)   
   61 Daniel Jarrold               Bristol & West AC                 11:44     61   (61)   
   62 Joseph Sandiford             North Somerset AC                 11:44     62   (62)   
   63 Rowan Macentee               Cardiff Archers                   11:45     63   (63)   
   64 Saul Otteson                 Swansea Harriers                  11:45     64   (64)   
   65 Matthew Thomas               Cardiff Archers                   11:47     65   (65)   
   66 Gabriel Salvatore            Ogmore Phoenix Runners            11:48     66   (66)   
   67 Dylan Ayoub                  Bridgend AC                       11:49     67   (67)   
   68 William Roberts              Cardiff AAC                       11:49     68   (68)   
   69 Luke Griffiths               Aberdare VAAC                     11:55     69   (69)   
   70 Jayden Davies                Blaenau Gwent AC                  11:58     70   (70)   
   71 Jed Wherlock                 Lliswerry Runners                 11:59     71   (71)   
   72 Ethan Jones                  Swansea Harriers                  12:00     72   (72)   
   73 Elis Bowers                  Pontyclun AC                      12:01     73   (73)   
   74 Zeki Harston                 North Somerset AC                 12:03     74   (74)   
   75 Harry Shallcross             North Somerset AC                 12:04     75   (75)   
   76 Lewis Reed                   Aberdare VAAC                     12:05     76   (76)   
   77 Nevin Balog                  Swansea Harriers                  12:09     77   (77)   
   78 Rory Grffiths                Ogmore Phoenix Runners            12:17     78   (78)   
   79 Rhys David                   Pontyclun AC                      12:23     79   (79)   
   80 Malachi Williams             Swansea Harriers                  12:27     80   (80)   
   81 Harry Creswell               Celtic Tri                        12:29     81   (81)   
   82 Ioan Smith                   Cardiff Archers                   12:33     82   (82)   
   83 Rhys Rich                    Rhymney Valley AC                 12:35     83   (83)   
   84 Tom Sturdy                   Cardiff AAC                       12:36     84   (84)   
   85 Lewis Barnes                 Bridgend AC                       12:38     85   (85)   
   86 Caerwyn Banks                Rhymney Valley AC                 12:42     86   (86)   
   87 Finley White                 Westbury Harriers                 12:46     87   (87)   
   88 Zach Cunningham              North Somerset AC                 12:49     88   (88)   
   89 Josh Palmer                  TROTS                             12:57     89   (89)   
   90 Dylan Sinkins                Barry & Vale Harriers             12:58     90   (90)   
   91 Elis Padfield                Pontyclun AC                      13:02     91   (91)   
   92 Owen Joyce                   Westbury Harriers                 13:04     92   (92)   
   93 Evan Layton                  Cardiff AAC                       13:07     93   (93)   
   94 Mason Griffiths              Blaenau Gwent AC                  13:09     94   (94)   
   95 Oliver Wilson                Westbury Harriers                 13:09     95   (95)   
   96 Leon Gregson                 Cardiff AAC                       13:10     96   (96)   
   97 Alfie Osbourne               Bridgend AC                       13:13     97   (97)   
   98 Fraser Higginson             Bridgend AC                       13:17     98   (98)   
   99 Samuel Jones                 Barry & Vale Harriers             13:29     99   (99)   
  100 Ben Pocock                   Bristol & West AC                 13:49    100   (100)  
  101 Iestyn Williams              Celtic Tri                        13:59    101   (101)  
  102 Sam Harvey                   Westbury Harriers                 14:05    102   (102)  
  103 Oliver Bain                  Bridgend AC                       14:11    103   (103)  
  104 Lewys Jones                  TROTS                             14:19    104   (104)  
  105 Aled Orme                    Chepstow Harriers                 14:37    105   (105)  
  106 Ioan Hobbs                   Celtic Tri                        14:47    106   (106)  
  107 Aaron Sinkins                Barry & Vale Harriers             15:11    107   (107)  
  108 Jack Gleeson                 TROTS                             15:16    108   (108)  
  109 Ethan Rawle                  Aberdare VAAC                     15:47    109   (109)  
  110 Ryan Pugh                    Rhondda AC                        16:22    110   (110)  
  111 Owain James                  Celtic Tri                        16:25    111   (111)  
  112 Harri Woolstan               Pontyclun AC                      16:26    112   (112)  
  113 Gethin Barnfield             Rhondda AC                        17:30    113   (113)  
 
Non-Participant Points:
     Race 1 = 114
 
 
T-Shirt Winners For The Season So Far (Top 10% In Any Race); See Website for Details
          Bejamin Parker           Aberdare VAAC
          Benjamin Collins         North Somerset AC
          Elliot Jeston            North Somerset AC
          Ifan Bowen               Carmarthen Harriers
          Iwan Thomas              Carmarthen Harriers
          Kobe Beltran             Cardiff AAC
          Macsen Toogood           Carmarthen Harriers
          Nathan Hill              Cardiff Archers
          William Harries          Pembrokeshire Harriers
          Zachary Beddows          Celtic Tri
          Zachary Cox              Bristol & West AC
 
 

Updated 13/11/19: Notified spelling corrected, race 1 non-participant points corrected