John H Collins Gwent Cross Country League 2019-2020

9 November 2019 : Pembrey Country Park

 
       Under 13 Boys Individual Results
 
 
Current Standings
 
 1  Iwan Thomas                  Carmarthen Harriers           3 Pts
 2  Ifan Bowen                   Carmarthen Harriers           6 Pts
 3  Kobe Beltran                 Cardiff AAC                  11 Pts
 4  Elliot Jeston                North Somerset AC            11 Pts
 5  Macsen Toogood               Carmarthen Harriers          14 Pts
 6  Benjamin Collins             North Somerset AC            16 Pts
 7  Herbie Cooksley              North Somerset AC            17 Pts
 8  Zachary Cox                  Bristol & West AC            19 Pts
 9  Nathan Hill                  Cardiff Archers              20 Pts
10  Cai Prenderville             Llanelli AAC                 23 Pts
Current Standings based on 2 out of 2 events
Overall individual results are based on the best 3 of the first 4 fixtures plus the last fixture
 
 
Position Name                      Club                               Time   Points  Series
    1 Harry Dawes                  Newport Harriers                  10:06      1   ( x, 1=115)  *
    2 Iwan Thomas                  Carmarthen Harriers               10:10      2   ( 1, 2= 3)  *
    3 Herbie Cooksley              North Somerset AC                 10:17      3   (14, 3=17)  *
    4 Ifan Bowen                   Carmarthen Harriers               10:18      4   ( 2, 4= 6)  *
    5 Kobe Beltran                 Cardiff AAC                       10:19      5   ( 6, 5=11)  *
    6 Elliot Jeston                North Somerset AC                 10:28      6   ( 5, 6=11)  *
    7 Benjamin Collins             North Somerset AC                 10:33      7   ( 9, 7=16)  *
    8 Zachary Cox                  Bristol & West AC                 10:36      8   (11, 8=19)  *
    9 Alex Auton-Green             Bristol & West AC                 10:37      9   (18, 9=27)  *
   10 Cai Prenderville             Llanelli AAC                      10:38     10   (13,10=23)  *
   11 Macsen Toogood               Carmarthen Harriers               10:41     11   ( 3,11=14)  
   12 Oliver Patterson             Swansea Harriers                  10:44     12   (23,12=35)  
   13 Nathan Hill                  Cardiff Archers                   10:45     13   ( 7,13=20)  
   14 Kian Wilson                  Pontyclun AC                      10:46     14   (17,14=31)  
   15 Joe Murphy                   Brecon AC                         10:48     15   (19,15=34)  
   16 Joel Martineau               North Somerset AC                 10:50     16   (15,16=31)  
   17 Zachary Beddows              Celtic Tri                        10:51     17   ( 8,17=25)  
   18 Harry Turner                 Cardiff AAC                       10:52     18   (12,18=30)  
   19 Iwan Froley                  Bridgend AC                       10:54     19   (21,19=40)  
   20 Patrick Hipkiss              North Somerset AC                 10:55     20   (28,20=48)  
   21 Ronnie Wilmott               Bristol & West AC                 10:57     21   (26,21=47)  
   22 Harvey Lee                   Rhymney Valley AC                 11:04     22   (30,22=52)  
   23 Llyr Jones                   Carmarthen Harriers               11:05     23   ( x,23=137)  
   24 Ethan Hamer                  Cardiff Archers                   11:06     24   (16,24=40)  
   25 Steffan Higgins              Swansea Harriers                  11:07     25   (40,25=65)  
   26 Jake Lynock                  Carmarthen Harriers               11:09     26   (25,26=51)  
   27 Josh Sanders                 Cardiff AAC                       11:10     27   (29,27=56)  
   28 Jacob Forsbrook              North Somerset AC                 11:10     28   (32,28=60)  
   29 Jude Wait                    North Somerset AC                 11:10     29   (39,29=68)  
   30 Alex Coles                   Carmarthen Harriers               11:14     30   (22,30=52)  
   31 Tom Loynes                   Neath Harriers                    11:14     31   (37,31=68)  
   32 Ashton Parry                 Neath Harriers                    11:17     32   (38,32=70)  
   33 Tom Sturdy                   Cardiff AAC                       11:18     33   (84,33=117)  
   34 Harry Billingham             TROTS                             11:20     34   ( x,34=148)  
   35 Alfie Sargent                Barry & Vale Harriers             11:24     35   ( x,35=149)  
   36 Josh Barrett                 Pembrokeshire Harriers            11:25     36   (42,36=78)  
   37 Finley Enoch                 Aberdare VAAC                     11:27     37   ( x,37=151)  
   38 Joey Taylor                  Bristol & West AC                 11:30     38   (41,38=79)  
   39 Caian Steadman               Blaenau Gwent AC                  11:31     39   (46,39=85)  
   40 Henry Watson                 Westbury Harriers                 11:36     40   (52,40=92)  
   41 Vijay Bakrania               Bristol & West AC                 11:36     41   (36,41=77)  
   42 Daniel Warrender             Carmarthen Harriers               11:38     42   (31,42=73)  
   43 Iolo Pierce                  Brecon AC                         11:39     43   ( x,43=157)  
   44 Luke Griffiths               Aberdare VAAC                     11:48     44   (69,44=113)  
   45 Alec Davies                  Cardiff AAC                       11:50     45   (56,45=101)  
   46 Finley Bruce                 Pembrokeshire Harriers            11:51     46   (20,46=66)  
   47 Will Herdman                 Brecon AC                         11:52     47   (48,47=95)  
   48 Jack Stewart                 Cardiff AAC                       11:52     48   (53,48=101)  
   49 William Roberts              Cardiff AAC                       11:54     49   (68,49=117)  
   50 Aran Jones                   Carmarthen Harriers               12:00     50   ( x,50=164)  
   51 Ethan Matthews               Celtic Tri                        12:02     51   (51,51=102)  
   52 Joseph Sandiford             North Somerset AC                 12:03     52   (62,52=114)  
   53 Alfie Osborne                Cardiff AAC                       12:04     53   (47,53=100)  
   54 Jack Morgan                  Pembrokeshire Harriers            12:04     54   ( x,54=168)  
   55 Calum Johns                  Swansea Harriers                  12:05     55   ( x,55=169)  
   56 James Whalley                Barry & Vale Harriers             12:07     56   ( x,56=170)  
   57 Harry Osborne                Cardiff AAC                       12:08     57   (50,57=107)  
   58 Alex Peltor                  Brecon AC                         12:09     58   (59,58=117)  
   59 Tygan Davies                 Carmarthen Harriers               12:11     59   ( x,59=173)  
   60 Liam Upton-Boorman           Carmarthen Harriers               12:12     60   ( x,60=174)  
   61 Zeki Harston                 North Somerset AC                 12:14     61   (74,61=135)  
   62 Cameron Sadifi               Cardiff AAC                       12:15     62   ( x,62=176)  
   63 Rhys Jones                   Lliswerry Runners                 12:16     63   (55,63=118)  
   64 Dylan Smith                  Aberdare VAAC                     12:22     64   (58,64=122)  
   65 Felix Pearson                Bristol & West AC                 12:22     65   ( x,65=179)  
   66 Owen Joyce                   Westbury Harriers                 12:34     66   (92,66=158)  
   67 Saul Otteson                 Swansea Harriers                  12:35     67   (64,67=131)  
   68 Dan Lewis                    Avon Valley Runners               12:37     68   ( x,68=182)  
   69 Callum Thierney              Westbury Harriers                 12:41     69   ( x,69=183)  
   70 Rory Griffiths               Ogmore Phoenix Runners            12:42     70   ( x,70=184)  
   71 Lewis Barnes                 Bridgend AC                       12:44     71   (85,71=156)  
   72 Ioan Smith                   Cardiff Archers                   12:45     72   (82,72=154)  
   73 Jed Wherlock                 Lliswerry Runners                 12:54     73   (71,73=144)  
   74 Oliver Thomas                Swansea Harriers                  12:58     74   ( x,74=188)  
   75 Ethan Grey                   Rhymney Valley AC                 13:01     75   ( x,75=189)  
   76 Caerwyn Banks                Rhymney Valley AC                 13:03     76   (86,76=162)  
   77 Harry Creswell               Celtic Tri                        13:05     77   (81,77=158)  
   78 Rhys Kingdon                 Barry & Vale Harriers             13:12     78   ( x,78=192)  
   79 Samuel Jones                 Barry & Vale Harriers             13:14     79   (99,79=178)  
   80 Fraser Higginson             Bridgend AC                       13:22     80   (98,80=178)  
   81 Evan Layton                  Cardiff AAC                       13:41     81   (93,81=174)  
   82 Connor Groves (Guest)        Rhymney Valley AC                 13:57                 
   83 Adam Davis                   Bridgend AC                       14:13     82   ( x,82=196)  
   84 Ioan Hobbs                   Celtic Tri                        14:16     83   (106,83=189)  
   85 Alex Rhoddis                 Cardiff AAC                       14:19     84   ( x,84=198)  
   86 Barney Thomas                Bristol & West AC                 14:34     85   ( x,85=199)  
   87 Ethan Rawle                  Aberdare VAAC                     14:47     86   (109,86=195)  
   88 Edward Prosser               Swansea Harriers                  14:50     87   ( x,87=201)  
   89 Lewys Jones                  TROTS                             14:54     88   (104,88=192)  
   90 Oliver Bain                  Bridgend AC                       14:57     89   (103,89=192)  
   91 Iestyn Williams              Celtic Tri                        15:05     90   (101,90=191)  
   92 Owain James                  Celtic Tri                        15:06     91   (111,91=202)  
   93 Jack Gleeson                 TROTS                             16:06     92   (108,92=200)  
   94 Kiefer Goffin                Barry & Vale Harriers             17:00     93   ( x,93=207)  
   95 Harri Woolstan               Pontyclun AC                      17:06     94   (112,94=206)  
   96 Gethin Barnfield             Rhondda AC                        18:58     95   (113,95=208)  
 
Non-Participant Points:
     Race 1 = 114
     Race 2 = 96
 
 
T-Shirt Winners For The Season So Far (Top 10% In Any Race); See Website for Details
          Alex Auton-Green         Bristol & West AC
          Bejamin Parker           Aberdare VAAC
          Benjamin Collins         North Somerset AC
          Cai Prenderville         Llanelli AAC
          Elliot Jeston            North Somerset AC
          Harry Dawes              Newport Harriers
          Herbie Cooksley          North Somerset AC
          Ifan Bowen               Carmarthen Harriers
          Iwan Thomas              Carmarthen Harriers
          Kobe Beltran             Cardiff AAC
          Macsen Toogood           Carmarthen Harriers
          Nathan Hill              Cardiff Archers
          William Harries          Pembrokeshire Harriers
          Zachary Beddows          Celtic Tri
          Zachary Cox              Bristol & West AC
 
 

Updated 13/11/19 6pm: Notified spellings corrected, race 1 non-participant points minor corrections, race 2 major correction to team points