John H Collins Gwent Cross Country League 2019-2020

12 October 2019 : Llandaff Fields, Cardiff

 
      Under 13 Girls Individual Results
 
 
Current Standings
 
 1  Laura Chance                 Westbury Harriers             1 Pts
 2  Amy Garrod                   Newport Harriers              2 Pts
 3  Ruby Herdman                 Brecon AC                     3 Pts
 4  Iona Roderick                Cardiff AAC                   4 Pts
 5  Ellie Morris                 Blaenau Gwent AC              5 Pts
 6  Millie Redman                North Somerset AC             6 Pts
 7  Anna-Rose Merchant           Bridgend AC                   7 Pts
 8  Mali MacDuff                 Cardiff Archers               8 Pts
 9  Elen Ruck                    Westbury Harriers             9 Pts
10  Kaitlyn Jones                Swansea Harriers             10 Pts
Overall individual results are based on the best 3 of the first 4 fixtures plus the last fixture
 
 
Position Name                      Club                               Time   Points  Series
    1 Laura Chance                 Westbury Harriers                 10:14      1   ( 1)   *
    2 Amy Garrod                   Newport Harriers                  10:36      2   ( 2)   *
    3 Ruby Herdman                 Brecon AC                         10:36      3   ( 3)   *
    4 Iona Roderick                Cardiff AAC                       10:40      4   ( 4)   *
    5 Ellie Morris                 Blaenau Gwent AC                  10:43      5   ( 5)   *
    6 Millie Redman                North Somerset AC                 10:45      6   ( 6)   *
    7 Anna-Rose Merchant           Bridgend AC                       10:47      7   ( 7)   *
    8 Mali MacDuff                 Cardiff Archers                   10:51      8   ( 8)   *
    9 Elen Ruck                    Westbury Harriers                 11:08      9   ( 9)   *
   10 Kaitlyn Jones                Swansea Harriers                  11:12     10   (10)   *
   11 Hollie Lewis                 Cardiff Archers                   11:18     11   (11)   *
   12 Jasmine Spear                Westbury Harriers                 11:20     12   (12)   
   13 Lily Oakenfull               Newport Harriers                  11:20     13   (13)   
   14 Millie Gold                  Cardiff AAC                       11:21     14   (14)   
   15 Holly Sanigar                Bristol & West AC                 11:22     15   (15)   
   16 Ava Davies                   Swansea Harriers                  11:23     16   (16)   
   17 Kara Bennet                  Cardiff AAC                       11:25     17   (17)   
   18 Alice Davies                 Cardiff AAC                       11:26     18   (18)   
   19 Emily Peltor                 Brecon AC                         11:29     19   (19)   
   20 Carys Wood                   Carmarthen Harriers               11:30     20   (20)   
   21 Felicity Lowe                Westbury Harriers                 11:31     21   (21)   
   22 Neve Jones                   Cardiff AAC                       11:34     22   (22)   
   23 Chloe Farmer                 Cardiff Archers                   11:34     23   (23)   
   24 Frances Mackie               Carmarthen Harriers               11:40     24   (24)   
   25 Erin Morgan                  Carmarthen Harriers               11:44     25   (25)   
   26 Lyla Briffitt                North Somerset AC                 11:47     26   (26)   
   27 Rebecca Derrick              Cardiff AAC                       11:48     27   (27)   
   28 Anya Brady                   Newport Harriers                  11:52     28   (28)   
   29 Marni Burridge               Rhymney Valley AC                 11:56     29   (29)   
   30 Harriet Brown                North Somerset AC                 11:57     30   (30)   
   31 Ffion Howe                   Bridgend AC                       12:00     31   (31)   
   32 Ellie-May John               Carmarthen Harriers               12:02     32   (32)   
   33 Isobel Macintyre             Pontyclun AC                      12:03     33   (33)   
   34 Sophie Hartley-Green         Swansea Harriers                  12:04     34   (34)   
   35 Amelia Wildgoose             Barry & Vale Harriers             12:06     35   (35)   
   36 Rhiannon Heredia-Rowe        Celtic Tri                        12:07     36   (36)   
   37 Ariannah Thomas              Bridgend AC                       12:13     37   (37)   
   38 Corinne Jones                Westbury Harriers                 12:14     38   (38)   
   39 Elizabeth Russe              Westbury Harriers                 12:17     39   (39)   
   40 Charlotte Powell             Llanelli AAC                      12:18     40   (40)   
   41 Maeve Robinson               Westbury Harriers                 12:20     41   (41)   
   42 Eva Green                    North Somerset AC                 12:22     42   (42)   
   43 Bethany Clifford             Celtic Tri                        12:22     43   (43)   
   44 Emily Walker                 Newport Harriers                  12:26     44   (44)   
   45 Izaro Urkola                 Newport Harriers                  12:29     45   (45)   
   46 Nia Thomas                   Neath Harriers                    12:32     46   (46)   
   47 Mari Stephens                Neath Harriers                    12:33     47   (47)   
   48 Sophie Llewellyn             Pembrokeshire Harriers            12:40     48   (48)   
   49 Molly Smith                  Westbury Harriers                 12:42     49   (49)   
   50 Chloe Lewis                  Swansea Harriers                  12:43     50   (50)   
   51 Anna Peltor                  Brecon AC                         12:44     51   (51)   
   52 Mia Darlington               North Somerset AC                 12:46     52   (52)   
   53 Jasmine Wallis               North Somerset AC                 12:49     53   (53)   
   54 Emily Freeman                North Somerset AC                 12:50     54   (54)   
   55 Isabelle Jacklin             Aberdare VAAC                     12:52     55   (55)   
   56 Niamh Aplin                  Brecon AC                         12:56     56   (56)   
   57 Leah Perry                   North Somerset AC                 12:56     57   (57)   
   58 Maddison Gregory             Cardiff AAC                       13:04     58   (58)   
   59 Daisy Evans                  Bridgend AC                       13:05     59   (59)   
   60 Catrin Williams              Rhymney Valley AC                 13:06     60   (60)   
   61 Sophie White                 Westbury Harriers                 13:07     61   (61)   
   62 Georgie Wilson               Pontyclun AC                      13:09     62   (62)   
   63 Lili Wade                    Swansea Harriers                  13:09     63   (63)   
   64 Lilwen Banning               Brecon AC                         13:11     64   (64)   
   65 Charlotte Watcham            Rhymney Valley AC                 13:12     65   (65)   
   66 Tia Wyer-Samuel              Blaenau Gwent AC                  13:16     66   (66)   
   67 Ana Jones                    Cardiff Archers                   13:18     67   (67)   
   68 Amelie Campion               Llanelli AAC                      13:20     68   (68)   
   69 Anya Elfas                   Cardiff AAC                       13:21     69   (69)   
   70 Erin Beth Evans              Cardiff Archers                   13:22     70   (70)   
   71 Crystal Jacobs               Rhondda AC                        13:27     71   (71)   
   72 Evelyn Cartlidge             Aberdare VAAC                     13:34     72   (72)   
   73 Pippa Houghton               North Somerset AC                 13:38     73   (73)   
   74 Nathalie Coughlan            Swansea Harriers                  13:40     74   (74)   
   75 Femke Lucking                North Somerset AC                 13:42     75   (75)   
   76 Bethan Rhydderch             Cardiff Archers                   13:43     76   (76)   
   77 Larissa Jones                Aberdare VAAC                     13:44     77   (77)   
   78 Katie Blower                 Bridgend AC                       13:44     78   (78)   
   79 Bethany Jenkins              Bridgend AC                       13:45     79   (79)   
   80 Eleri Emmerson               Cardiff Archers                   13:53     80   (80)   
   81 Angharrad Mallet             Cardiff Archers                   13:55     81   (81)   
   82 Olivia Tarr                  Bristol & West AC                 13:56     82   (82)   
   83 Nina Leigh                   Cardiff Archers                   13:57     83   (83)   
   84 Maisie James                 Celtic Tri                        13:59     84   (84)   
   85 Thea Lloyd                   Aberdare VAAC                     14:08     85   (85)   
   86 Ceinwen Quince               Rhymney Valley AC                 14:13     86   (86)   
   87 Seren James-Trace            Blaenau Gwent AC                  14:19     87   (87)   
   88 Ella Jones                   Bridgend AC                       14:23     88   (88)   
   89 Nieve Tovey                  Celtic Tri                        14:26     89   (89)   
   90 Violet Cassley-Doak          Rhymney Valley AC                 14:29     90   (90)   
   91 Lacie Symes                  Blaenau Gwent AC                  14:33     91   (91)   
   92 Pheobe Hopson                Cardiff Archers                   14:36     92   (92)   
   93 Grace Griffiths              Rhondda AC                        14:38     93   (93)   
   94 Sophia Ashton                Lliswerry Runners                 14:59     94   (94)   
   95 Freya Roberts                Brecon AC                         15:12     95   (95)   
   96 Kaysey Kendall               Rhondda AC                        15:21     96   (96)   
   97 Eleri Rich                   Rhymney Valley AC                 15:23     97   (97)   
   98 Niamh Roe                    Bristol & West AC                 15:31     98   (98)   
   99 Alyssa Rosemyer              Pembrokeshire Harriers            15:43     99   (99)   
  100 Imogen Harn                  Lliswerry Runners                 15:54    100   (100)  
  101 Caitlyn Cartlidge            Aberdare VAAC                     16:07    101   (101)  
  102 Arrayah Thomas               Bridgend AC                       16:09    102   (102)  
  103 Lucy Morgan                  Bridgend AC                       16:25    103   (103)  
  104 Grace Webb                   Swansea Harriers                  17:15    104   (104)  
  105 Isabelle Morgan              Lliswerry Runners                 17:16    105   (105)  
 
Non-Participant Points:
     Race 1 = 106
 
 
T-Shirt Winners For The Season So Far (Top 10% In Any Race); See Website for Details
          Amy Garrod               Newport Harriers
          Anna-Rose Merchant       Bridgend AC
          Elen Ruck                Westbury Harriers
          Ellie Morris             Blaenau Gwent AC
          Hollie Lewis             Cardiff Archers
          Iona Roderick            Cardiff AAC
          Kaitlyn Jones            Swansea Harriers
          Laura Chance             Westbury Harriers
          Mali MacDuff             Cardiff Archers
          Millie Redman            North Somerset AC
          Ruby Herdman             Brecon AC
 
 

Updated 13/11/19: Notified spelling corrected, race 1 non-participant points corrected