John H Collins Gwent Cross Country League 2019-2020

9 November 2019 : Pembrey Country Park

 
      Under 13 Girls Individual Results
 
 
Current Standings
 
 1  Laura Chance                 Westbury Harriers             2 Pts
 2  Amy Garrod                   Newport Harriers              6 Pts
 3  Millie Redman                North Somerset AC             9 Pts
 4  Ellie Morris                 Blaenau Gwent AC             10 Pts
 5  Iona Roderick                Cardiff AAC                  10 Pts
 6  Ruby Herdman                 Brecon AC                    10 Pts
 7  Elen Ruck                    Westbury Harriers            11 Pts
 8  Mali MacDuff                 Cardiff Archers              16 Pts
 9  Kaitlyn Jones                Swansea Harriers             21 Pts
10  Millie Gold                  Cardiff AAC                  24 Pts
Current Standings based on 2 out of 2 events
Overall individual results are based on the best 3 of the first 4 fixtures plus the last fixture
 
 
Position Name                      Club                               Time   Points  Series
    1 Laura Chance                 Westbury Harriers                 10:55      1   ( 1, 1= 2)  *
    2 Elen Ruck                    Westbury Harriers                 11:00      2   ( 9, 2=11)  *
    3 Millie Redman                North Somerset AC                 11:01      3   ( 6, 3= 9)  *
    4 Amy Garrod                   Newport Harriers                  11:08      4   ( 2, 4= 6)  *
    5 Ellie Morris                 Blaenau Gwent AC                  11:13      5   ( 5, 5=10)  *
    6 Iona Roderick                Cardiff AAC                       11:14      6   ( 4, 6=10)  *
    7 Ruby Herdman                 Brecon AC                         11:16      7   ( 3, 7=10)  *
    8 Mali MacDuff                 Cardiff Archers                   11:31      8   ( 8, 8=16)  *
    9 Frances Mackie               Carmarthen Harriers               11:42      9   (24, 9=33)  
   10 Mabli Phillips (Guest)       Guest                             11:49                 
   11 Millie Gold                  Cardiff AAC                       11:52     10   (14,10=24)  
   12 Kaitlyn Jones                Swansea Harriers                  11:54     11   (10,11=21)  
   13 Carys Wood                   Carmarthen Harriers               11:54     12   (20,12=32)  
   14 Alice Davies                 Cardiff AAC                       11:55     13   (18,13=31)  
   15 Freya Taylor                 Newport Harriers                  11:59     14   ( x,14=120)  
   16 Neve Jones                   Cardiff AAC                       12:00     15   (22,15=37)  
   17 Kara Bennet                  Cardiff AAC                       12:01     16   (17,16=33)  
   18 Felicity Lowe                Westbury Harriers                 12:03     17   (21,17=38)  
   19 Lily Oakenfull               Newport Harriers                  12:05     18   (13,18=31)  
   20 Holly John                   Pembrokeshire Harriers            12:09     19   ( x,19=125)  
   21 Emily Peltor                 Brecon AC                         12:09     20   (19,20=39)  
   22 Jasmine Spear                Westbury Harriers                 12:10     21   (12,21=33)  
   23 Sophie Hartley-Green         Swansea Harriers                  12:10     22   (34,22=56)  
   24 Rhiannon Heredia-Rowe        Celtic Tri                        12:14     23   (36,23=59)  
   25 Lyla Briffitt                North Somerset AC                 12:16     24   (26,24=50)  
   26 Chloe Farmer                 Cardiff Archers                   12:19     25   (23,25=48)  
   27 Amelia Wildgoose             Barry & Vale Harriers             12:24     26   (35,26=61)  
   28 Isobel Macintyre             Pontyclun AC                      12:28     27   (33,27=60)  
   29 Ava Davies                   Swansea Harriers                  12:30     28   (16,28=44)  
   30 Ellie-May John               Carmarthen Harriers               12:33     29   (32,29=61)  
   31 Harriet Brown                North Somerset AC                 12:37     30   (30,30=60)  
   32 Mari Stephens                Neath Harriers                    12:38     31   (47,31=78)  
   33 Rebecca Derrick              Cardiff AAC                       12:43     32   (27,32=59)  
   34 Lily Stephens                Bridgend AC                       12:46     33   ( x,33=139)  
   35 Bethany Clifford             Celtic Tri                        12:51     34   (43,34=77)  
   36 Katie David                  Pembrokeshire Harriers            12:55     35   ( x,35=141)  
   37 Carys Hennessy               Swansea Harriers                  12:56     36   ( x,36=142)  
   38 Charlotte Powell             Llanelli AAC                      13:01     37   (40,37=77)  
   39 Chloe Lewis                  Swansea Harriers                  13:04     38   (50,38=88)  
   40 Anya Brady                   Newport Harriers                  13:08     39   (28,39=67)  
   41 Isabelle Jacklin             Aberdare VAAC                     13:11     40   (55,40=95)  
   42 Ffion Howe                   Bridgend AC                       13:14     41   (31,41=72)  
   43 Emily Freeman                North Somerset AC                 13:18     42   (54,42=96)  
   44 Bessie Hill                  Carmarthen Harriers               13:26     43   ( x,43=149)  
   45 Sophie White                 Westbury Harriers                 13:27     44   (61,44=105)  
   46 Ella Thomas                  Swansea Harriers                  13:29     45   ( x,45=151)  
   47 Marni Burridge               Rhymney Valley AC                 13:29     46   (29,46=75)  
   48 Ariannah Thomas              Bridgend AC                       13:32     47   (37,47=84)  
   49 Lilwen Banning               Brecon AC                         13:33     48   (64,48=112)  
   50 Erin Beth Evans              Cardiff Archers                   13:46     49   (70,49=119)  
   51 Anya Elfas                   Cardiff AAC                       13:52     50   (69,50=119)  
   52 Sophie Llewellyn             Pembrokeshire Harriers            13:53     51   (48,51=99)  
   53 Sophie Thomas                Pontyclun AC                      13:55     52   ( x,52=158)  
   54 Charlotte Watcham            Rhymney Valley AC                 13:58     53   (65,53=118)  
   55 Larissa Jones                Aberdare VAAC                     13:59     54   (77,54=131)  
   56 Anna Peltor                  Brecon AC                         14:00     55   (51,55=106)  
   57 Evelyn Cartlidge             Aberdare VAAC                     14:02     56   (72,56=128)  
   58 Maddison Gregory             Cardiff AAC                       14:05     57   (58,57=115)  
   59 Angharrad Mallet             Cardiff Archers                   14:08     58   (81,58=139)  
   60 Daisy Evans                  Bridgend AC                       14:10     59   (59,59=118)  
   61 Matilda Topliss              Swansea Harriers                  14:18     60   ( x,60=166)  
   62 Nathalie Coughlan            Swansea Harriers                  14:22     61   (74,61=135)  
   63 Amelie Campion               Llanelli AAC                      14:29     62   (68,62=130)  
   64 Eleri Emmerson               Cardiff Archers                   14:33     63   (80,63=143)  
   65 Mared Davis                  Cardiff Archers                   14:44     64   ( x,64=170)  
   66 Maisie James                 Celtic Tri                        14:45     65   (84,65=149)  
   67 Nina Leigh                   Cardiff Archers                   14:48     66   (83,66=149)  
   68 Grace Griffiths              Rhondda AC                        14:57     67   (93,67=160)  
   69 Nieve Tovey                  Celtic Tri                        15:07     68   (89,68=157)  
   70 Thea Lloyd                   Aberdare VAAC                     15:16     69   (85,69=154)  
   71 Katie Blower                 Bridgend AC                       15:28     70   (78,70=148)  
   72 Katie Sellick                Neath Harriers                    15:32     71   ( x,71=177)  
   73 Grace Taylor                 Bridgend AC                       15:39     72   ( x,72=178)  
   74 Katy Griffiths (Guest)       Guest                             15:46                 
   75 Freya Roberts                Brecon AC                         15:57     73   (95,73=168)  
   76 Imogen Harn                  Lliswerry Runners                 16:22     74   (100,74=174)  
   77 Caitlyn Cartlidge            Aberdare VAAC                     16:33     75   (101,75=176)  
   78 Mali Lavercombe              Aberdare VAAC                     16:43     76   ( x,76=182)  
   79 Arrayah Thomas               Bridgend AC                       16:47     77   (102,77=179)  
 
Non-Participant Points:
     Race 1 = 106
     Race 2 = 78
 
 
T-Shirt Winners For The Season So Far (Top 10% In Any Race); See Website for Details
          Amy Garrod               Newport Harriers
          Anna-Rose Merchant       Bridgend AC
          Elen Ruck                Westbury Harriers
          Ellie Morris             Blaenau Gwent AC
          Hollie Lewis             Cardiff Archers
          Iona Roderick            Cardiff AAC
          Kaitlyn Jones            Swansea Harriers
          Laura Chance             Westbury Harriers
          Mali MacDuff             Cardiff Archers
          Millie Redman            North Somerset AC
          Ruby Herdman             Brecon AC
 
 

Updated 13/11/19 6pm: Notified spellings corrected, race 1 non-participant points minor corrections, race 2 major correction to team points