John H Collins Gwent Cross Country League 2019-2020

12 October 2019 : Llandaff Fields, Cardiff

 
        Under 17 Men Individual Results
 
 
Current Standings
 
 1  LLoyd Sheppard               Cardiff AAC                   1 Pts
 2  Finlay Hines                 Neath Harriers                2 Pts
 3  Ben Reynolds                 Cardiff AAC                   3 Pts
 4  Adam Beer                    Llanelli AAC                  4 Pts
 5  James Griffiths              Neath Harriers                5 Pts
 6  Dafydd Jones                 Carmarthen Harriers           6 Pts
 7  Matthew Quarterman           Wells City Harriers           7 Pts
 8  Daniel Maydew                Wells City Harriers           8 Pts
 9  Rhys Hardman                 Cardiff Archers               9 Pts
10  Ollie Lock                   North Somerset AC            10 Pts
Overall individual results are based on the best 3 of the first 4 fixtures plus the last fixture
 
 
Position Name                      Club                               Time   Points  Series
    1 LLoyd Sheppard               Cardiff AAC                       18:15      1   ( 1)   *
    2 Finlay Hines                 Neath Harriers                    18:28      2   ( 2)   *
    3 Ben Reynolds                 Cardiff AAC                       18:31      3   ( 3)   *
    4 Adam Beer                    Llanelli AAC                      18:33      4   ( 4)   *
    5 James Griffiths              Neath Harriers                    18:38      5   ( 5)   *
    6 Dafydd Jones                 Carmarthen Harriers               18:49      6   ( 6)   *
    7 Matthew Quarterman           Wells City Harriers               18:55      7   ( 7)   *
    8 Daniel Maydew                Wells City Harriers               18:57      8   ( 8)   *
    9 Rhys Hardman                 Cardiff Archers                   18:58      9   ( 9)   
   10 Ollie Lock                   North Somerset AC                 19:08     10   (10)   
   11 Ollie Harper                 Bristol & West AC                 19:12     11   (11)   
   12 Vilem Horak                  Millfield School                  19:21     12   (12)   
   13 Benjamin Hamblin             North Somerset AC                 19:23     13   (13)   
   14 Owen Lythell                 Avon Valley Runners               19:24     14   (14)   
   15 Ryan Edwards                 Cardiff Archers                   19:31     15   (15)   
   16 Billy Graham                 Cardiff Archers                   19:41     16   (16)   
   17 James Harrod                 Westbury Harriers                 19:44     17   (17)   
   18 Oliver Price                 Blaenau Gwent AC                  19:46     18   (18)   
   19 Alfie Hocking                North Somerset AC                 19:49     19   (19)   
   20 Jacob Reynolds               Cardiff AAC                       19:53     20   (20)   
   21 Max Nicolle                  Millfield School                  19:54     21   (21)   
   22 Fred Hawker                  Bristol & West AC                 19:54     22   (22)   
   23 Huw Riley                    Cardiff Archers                   19:57     23   (23)   
   24 Josh Morland                 Westbury Harriers                 19:59     24   (24)   
   25 Jay Akbar                    Bristol & West AC                 20:03     25   (25)   
   26 Tom Webb                     Parc Bryn Bach RC                 20:07     26   (26)   
   27 Leo Stockham                 Wells City Harriers               20:11     27   (27)   
   28 Toby Watson                  Wells City Harriers               20:15     28   (28)   
   29 Cole Edmonds                 Bristol & West AC                 20:17     29   (29)   
   30 Elur Urkola                  Newport Harriers                  20:20     30   (30)   
   31 William Scott                North Somerset AC                 20:22     31   (31)   
   32 Steve Kerfoot                Bristol & West AC                 20:25     32   (32)   
   33 Lewis McLoughlin             Lliswerry Runners                 20:25     33   (33)   
   34 Lloyd Jones                  Cardiff AAC                       20:26     34   (34)   
   35 Tom Reed                     Westbury Harriers                 20:27     35   (35)   
   36 Dan Perkins                  Bridgend AC                       20:29     36   (36)   
   37 Tom Markey                   Avon Valley Runners               20:31     37   (37)   
   38 Sam Clayton                  Brecon AC                         20:36     38   (38)   
   39 Johan Hobbs                  Westbury Harriers                 20:46     39   (39)   
   40 Tom Peaston                  Westbury Harriers                 20:53     40   (40)   
   41 Ceredig Jones                Westbury Harriers                 20:59     41   (41)   
   42 James Fishlock               Neath Harriers                    21:03     42   (42)   
   43 Thibault Swindells           Avon Valley Runners               21:04     43   (43)   
   44 Iwan White                   Swansea Harriers                  21:17     44   (44)   
   45 Alexander Wilson             Westbury Harriers                 21:26     45   (45)   
   46 Jamie Van-de-Velde           North Somerset AC                 21:30     46   (46)   
   47 Hamish Barry                 Millfield School                  21:35     47   (47)   
   48 Otto Kingston                Bristol & West AC                 21:37     48   (48)   
   49 Morgan Watts                 Blaenau Gwent AC                  21:38     49   (49)   
   50 Max Davies                   North Somerset AC                 21:41     50   (50)   
   51 Oscar Denton                 Newport Harriers                  21:47     51   (51)   
   52 Oliver Shrewsbury            Westbury Harriers                 21:48     52   (52)   
   53 Harry Sinclair               North Somerset AC                 21:51     53   (53)   
   54 Cian Ralphs                  Cardiff AAC                       21:54     54   (54)   
   55 Callum Thomas                Cardiff Archers                   22:00     55   (55)   
   56 Rhys Nicholas                Swansea Harriers                  22:01     56   (56)   
   57 Joe Collins                  Brecon AC                         22:04     57   (57)   
   58 Gruff Dickson                Aberdare VAAC                     22:05     58   (58)   
   59 Flynn Pankow                 North Somerset AC                 22:05     59   (59)   
   60 Evan Price                   Cwmbran Harriers                  22:09     60   (60)   
   61 Harry Vowles                 Cardiff AAC                       22:10     61   (61)   
   62 Francesco Buono              Cardiff Archers                   22:14     62   (62)   
   63 Aneurin Orme                 Cwmbran Harriers                  22:21     63   (63)   
   64 Callum Day                   North Somerset AC                 22:23     64   (64)   
   65 Alistair Sinclair            North Somerset AC                 22:25     65   (65)   
   66 Lloyd Bridges                Cardiff AAC                       22:27     66   (66)   
   67 Bryn Williams                Lliswerry Runners                 22:40     67   (67)   
   68 Rhys Simmonds                Cardiff AAC                       22:40     68   (68)   
   69 Lewis Adamson                Bristol & West AC                 22:42     69   (69)   
   70 Tommy Woodland               Blaenau Gwent AC                  22:54     70   (70)   
   71 Jacob Roe                    Bristol & West AC                 22:54     71   (71)   
   72 Rhys Thomas                  Cardiff Archers                   22:58     72   (72)   
   73 James Casling                Bristol & West AC                 23:33     73   (73)   
   74 Oliver Thomas                Neath Harriers                    23:46     74   (74)   
   75 Peter Foster                 Aberdare VAAC                     23:51     75   (75)   
   76 Alex Carrafa                 Rhymney Valley AC                 24:00     76   (76)   
   77 Joss Phillips                Aberdare VAAC                     24:56     77   (77)   
   78 Louis Dubicki                Westbury Harriers                 27:05     78   (78)   
   79 Joshua Evans                 Rhymney Valley AC                 29:00     79   (79)   
   80 Christian Willshire          Millfield School                  31:31     80   (80)   
   81 Matthew Hanson               Rhondda AC                        35:31     81   (81)   
 
Non-Participant Points:
     Race 1 = 82
 
 
T-Shirt Winners For The Season So Far (Top 10% In Any Race); See Website for Details
          Adam Beer                Llanelli AAC
          Ben Reynolds             Cardiff AAC
          Dafydd Jones             Carmarthen Harriers
          Daniel Maydew            Wells City Harriers
          Finlay Hines             Neath Harriers
          James Griffiths          Neath Harriers
          LLoyd Sheppard           Cardiff AAC
          Matthew Quarterman       Wells City Harriers
 
 

Updated 13/11/19: Notified spelling corrected, race 1 non-participant points corrected